Rocio Bonilla – Uçurtma Dergisi


Rocio Bonilla’nın yazıp resimlediği iki öykü kitabına dair kısa tanıtım yazımı Uçurtma Dergisi’nin web adresinden okuyabilirsiniz.

Tek hayalinin uçmak olduğunu söyleyen bir çocuk karşımıza çıkıyor. Annesi, kitaplarla birlikte ona başka bir dünya sunuyor, hayalleriyle birlikte uçacağını gösteren bir pencere. Annenin armağan ettiği bir kitapla başlayan serüven Lukas’ı kitap okumaya teşvik ediyor. Artık kitap okumayı çok seven Lukas, okuduğu kitapların birikmesiyle bir dağ gibi heybetli bu görünüşe bir isim bile verdi: Kitap dağı. Okudukça tırmandığı, kitaplarla hayallerine giden bu serüvende keşfedeceği çok şey vardır. Lukas’ı çok sevdim. Siz de Lukas ile birlikte kitap dağına çıkmak ister misiniz?

https://ucurtmadergi.com/kitap-diye-aglayan-bir-cocuk-lukas-meltem-dagci/

Resim yapmayı çok seven Monika, dolayısıyla renkleri de sevmektedir. Makarnanın sosunu kırmızıya, gökyüzünü maviye, yeşillikleri, otları ve timsahın rengini yeşile, sonbaharda dökülen yaprakları kahverengiye boyayacağını çok iyi bilir. Resim yaparken bir yandan da renkler ve duygular arasında bağ kuruyor. Mesela, makarna sosunu kırmızı hayal eden Monika’ya bu renk kızgınlık ve öfkeli olma durumunu çağrıştırıyor. Resimli öykü kitabının çocuklar için eğlenceli ve öğretici tarafı ise renklerle birlikte nesneleri, duyguları hayal dünyalarında sorgulayarak keşfetmelerine yol açıyor. Birçok nesnenin, eşyanın, sebzenin, hayvanların resimlerini yapan Monika’nın aklına öpücük resmi yapmak geliyor. Fakat ufak tatlı bir telaşı var. Öpücüğün rengini annesine soruyor, acaba annesi bu durum karşısında nasıl davranıyor dersiniz?

https://ucurtmadergi.com/renkleri-cok-seven-monika-soruyor-opucuk-ne-renktir/

İyi okumalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s