Edebiyat Nöbeti 4.sayı


Edebiyat Nöbeti Cumhuriyet sonrasında Bafra’da çıkarılan ikinci edebiyat dergisi olma özelliğini taşıyor. 1935 yılında Bafra Halk Evleri tarafından çıkarılan Altınyaprak Dergisi 29 sayı yayın hayatına devam edebilmişti. 

Edebiyat Nöbetinin 4.sayısı Köy Enstitüleri konusuyla Mart-Nisan 2016 tarihli olarak çıktı. Köy Enstitüleri deyince kuşkusuz ilk akla gelen isimlerden Mahmut Makal ile yapılan söyleşi de derginin bu sayısında yer almaktadır. Şahsen merakla ve zevkle okuyacağım söyleşilerden birisi olacaktır. Mahmut Makal hakkında kısaca bilgi aktarmak istiyorum.

2016-04-11-17-56-11-726

Mahmut Makal (d. 1930, Gülağaç, Aksaray – ), 1950’de “Köy Edebiyatı” akımını başlatan Türk yazar, şair ve öğretmen.

Makal, 1930 yılında Aksaray ilinin Gülağaç ilçesi Demirci Kasabası’nde doğdu. 1943 yılında İvriz Köy Enstitüsü’ne başladı. Edebiyata şiirle başladı. İlk olarak 1945’te “Türk’e Doğru” ve 1946’da “Köy Enstitüsü” dergilerinde şiirler yazdı. Varlık Dergisi’ndeki Köy Notlarıile dikkat çekti. 1947’de İvriz Köy Enstitüsünü bitirdekten sonra 6 yıl köy öğretmenliği yaptı. 1950 yılında öğretmenlik yıllarındaki gözlemlerini Bizim Köy adlı bir kitapta yayınlayarak büyük yankı uyandırdı. Köy Edebiyatı akımının başlangıcı olarak anılan bu kitap nedeni ile tutuklanıp bir süre cezaevinde kaldı. Öğrenmenlikten sonra 1953 yılında Ankara Gazi Enstitüsü’ne girdi ve o yıllarda Fransa’da Avrupa Sosyoloji Merkezine araştırma yapmaya gitti. 1965 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden İstanbul adayı oldu. Sırasıyla Antalya, Ankara ve Adana bölgesinde İlköğretim Müfettişliğinde bulundu. 1971’de İstanbul Sağır ve Dilsizler Okulu’ndaTürkçe öğretmeniyken görevi bıraktı. 1971-1972 yılları arasında Bizim Köy Yayınları’nı yönetti. 1972 yılında Venedik Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi.

Meslek hayatı 17 yıl sürdü. Kitapları ve düşünceleri yüzünden mahkemelerde yargılandı ve bir müddet cezaevinde yattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfettişliği elinden alınarak tekrar öğretmenlik statüsüne indirildi ve Sağırlar Okulu’na atandı. Eserlerinden bazıları Almanca, Rusca, Fransızca, İngilizce, Macarca, İtalyanca, Bulgarca, Lehçe, Romence ve İbranice gibi çeşitli dillere çevrildi. Makal 1967’de Unesco tarafından dünya gençliğine örnek insan olarak seçildi. *Vikipedi

Yazı, şiir ve öyküleriyle yer alanları  içindekiler kısmı ile paylaşmak isterim.

IMG_biu85s-1

Derginin bu sayısında Kuşun Uçuşu adlı öyküm ile ben de varım  =) okumayan kalmasın. Bu arada dergiyi temin edebileceğiniz yerleri aktarmak isterim.

‪#‎Samsun‬ :Adalı, Deniz, Penguen, Endülüs, Ebabil, Selamet, Yılmaz Kitabevleri
‪#‎Amasya‬ -Merzifon: Ekin Kırtasiye
‪#‎Ordu‬: Serüven kitap-Kafe
‪#‎Eskişehir‬ : Adımlar Kitabevi
‪#‎Mersin‬ -Tarsus: Antik Sahaf ve Kitabevi
‪#‎Kayseri‬ :Akabe Kitabevi
‪#‎Gaziantep‬ -ş.Kamil: Düşler Kitabevi
‪#‎izmir‬ -Alsancak: Yakın Kitabevi, -Gaziemir:Park kitabevi
‪#‎Ankara‬ -Kızılay: Selanik Cad. Babil Kültür Kafe
‪#‎istanbul‬ -Kadıköy: Mephisto(Beşiktaş, Beyoglu), Akademi, Sosyal Sahaf (Akmar Pasajı)

  • Samsun’da Endülüs Kitabevi’nde 2.katta Post Öykü ve Express dergilerinin arasında yer almaktadır. Dün kendi ellerimle rafını düzenledim =)

Edebiyat Nöbeti’nin bir sonraki sayısı için ürün yollamak isteyenler edebiyatnobeti@gmail.com adresine gönderebilirler.

Kitap ve sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s