Hayal Bilgisi 20.sayı


“BELKİ KÖTÜLÜKLERİ TAMAMEN BİTİREMEYİZ AMA İYİLİKLERİ ÇOĞALTABİLİRİZ “

Biz, uzun zamandır hayatımızı “iyilik” üzerine inşa ediyoruz. Sezai Karakoç’a ait yukarıdaki söz yolumuzu aydınlatıyor.

Hayal Bilgisi’nin dönüm noktalarından biri olan ve içeriği iyilikten ibaret olan 20. sayıda bu yüzden Karakoç’un portresine kapağımızda yer verdik. Bu harikulade çizimi meydana getiren değerli dostumuz Ahmet Uzn’a minnettarız!

20. sayı, 6 yıl sonra ilk kez tüm Türkiye’deki 200 halk kütüphanesinde okurla buluşacak. Bu konudaki büyük desteği için yayıncı abimiz Ünsal Ünlü’ye teşekkür ederiz.

Derginin her detayı ile ilgilenen, dizgiyi iğne oyası gibi işleyen değerli kardeşimiz Yunus Ünsal’a teşekkür ederiz.

İyilik Atölyesi’nin, Hayal Bilgisi’nin ve bütün projelerimizin destekçisi olan, her işe koşturan kardeşim Levent Albayrak’a teşekkür ederiz.

Ben, bilhassa dergideki şiirlere ses veren eşim Ayşe Ünsal’a teşekkür ederim. Bu sayıda da görme engelli kardeşlerimiz için QR kod uygulaması ile Hayal Bilgisi’ni sesli dergi olarak sunuyoruz.

Eserlerin incelenmesinde ve karar aşamasında görev alan değerli dostlarımız Cihat Şit ve Arif Onur Solak’a verdikleri büyük emekler için teşekkür ederiz.

2011’den bu yana, ilk kez bu kadar çok emek verdik Hayal Bilgisi’ne. Son 6 ayda yaşadığımız olumlu gelişmeler omuzlarımıza büyük sorumluluklar yükledi çünkü. Her sayıda daha faydalı olmak için söz verdik birbirimize Ayşe ile.

Çok kalabalık bir sayı bu yüzden 20. sayı!

30 şairden 30 şiir var yeni sayıda! Bir o kadar öykü! Bahar sayısında şiir ve öykü bahçesi sunmak istedik okuyucuya.

12806228_1005826306140529_5976231594549930722_n

Oldukça önemli bir iyilik projesi var bu sayının:

En büyük hayali “kendisine ait bir kütüphane” olan çok çok çok başarılı yetim bir kız öğrencimiz için İnşallah okur ve yazarlarımızın desteğiyle 100 kitabı olan bir kitaplık hazırlayacak ve hediye edeceğiz.

Kitap Esirgeme Kurumu’ndaki bir kitabın başından geçenleri anlatan öyküsüyle ve “kötülerin kalbi nefret edecek çalışmaktan” diye başlayan şiiriyle bir 5. sınıf öğrencisinin edebiyat yeteneğini keşfedeceğiz.

Bu güzel çocukları 1 yılda yetiştiren tanıdığımız en güzel insanlardan biri, Cihat Şit’e tekrar tekrar teşekkür ederiz!

Hayal Bilgisi Erciş merkezli bir dergi. 20 sayı boyunca Erciş/Van hakkında Ercişli Emrah Şiir Ödülü haricinde dikkate değer bir çalışma yürütememiştik, bu sayıya “Mısır’dan Erciş’e Mehmet Akif’ten Mektuplar” adlı yazısı ile önemli bir eser kazandıran Ahmet Kurbani Özdaş hocamıza teşekkür ederiz.

Şeyda Koç ile yakın zamanda çıkan iki kitabı ve yazarlık serüvenini konuştuk. Hollanda’da bize cevap veren Koç’un söyleşisini bulacaksınız yeni sayıda.

MEVZUBAHİS sayfalarımızda “İyilikleri Nasıl Çoğaltabiliriz?” sorusuna verilen önemli cevapları bulacaksınız.

Değerli editör dostlarımızın katkılarıyla hazırladığımız Sezai Karakoç ile ilgili pek çok inceleme ve derlemeye ulaşacaksınız 20. sayıda.

Van Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Suat Akdoğan’ın Sezai Karakoç portresini de gene dergimizde görebileceksiniz. Rembet Eliföğretmenlerine teşekkür ederiz.

19. sayıdan bu yana aradan geçen 3 ayda keşfettiğimiz ilham veren en önemli iki haberi bulabileceksiniz 20. sayının sayfaları arasında.

20. SAYIDA YER ALAN DOSTLARIMIZ:

Ahmet Uğur Solak, Abdulkadir Üstündağ, Cihat Şit, Sema Yıldırım, Kevser Evsen, Mustafa Uçurum, Cihat Albayrak, Nur Aydoğdu, Ercan Ata, Meltem Dağcı, Fatma Erkul, Beyza Hilal Nur Dindar, Emine Yıldız, Özgün Ergin, Yusuf Yılmaz, Ayşe Ünsal, Ahmet Kurbani Özdaş, Şeyda Koç, Erdal Şahin,Zeki Altın, Aycan Solak, Arif Onur Solak, Abdurrahman Adıyan, Mücahit Akıncı, Tunay Özer, Yusuf Gökbakan, Tugba Celikkaya, Devrim Horlu,Şakir Kurtulmuş, Adige Batur, Arzu Şimşek, Faruk Yiğit Araz, Mervan Söylemez, Mustafa Işık, Mimar Sinan Elter, Aliosman Okumuş, Mehmet Türkmen, Atillahan Erdağ, Gülşen Çağan, Süleyman Bozkurt, Naciye Özkan, Aydın Uzkan, Bayram Zıvalı, Gürhan Bıyıklı, İsmail Sözüdönmez,Murat Toluk, Ayşe Arıkan, Lütfi Demir, Esra Pak, Seçil Oğuz

MEVZUBAHİS SAYFALARIMIZDA YER ALAN DOSTLAR:

Fuat Uçar, Mücahit Akıncı, Kevser Evsen, Burcu Sancak Çalışkan, Ayşe Arıkan, Muammer Gül, Muhammed Emin Metin, Şener Öktem, Tunay Özer, Samet Zenginoğlu, Erdal Şahin

İletişim: ayse-cihat@hotmail.com
http://www.edebiyathaberleri.com

ABONE OLMAK İÇİN: http://www.hayalbilgisi.com/p/abone-ol.html

Dipnot: Bu sayıda “Günyüzü” adlı öyküm ile ben de varım.

Kaynak: Cihat Albayrak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s