Bilinmeyen Adanın Öyküsü


2015’in ilk kitabı 🙂 Jose Saramago’nun uzun öykü türünde olan”Bilinmeyen Adanın Öyküsü” kitabı oldu. Açıkçası hocamın tavsiyesiyle başlamış olduğum ve Saramago’yu hiç okumamış olduğum için beğendiğim eser oldu. Hocamın deyimiyle Saramago okumadan “edebiyat okudum” deme fırçasının ardından yeni yıla bu kitap ile bir başlangıç yapayım dedim.

 Hoş bir alıntı yapmak istiyorum.

. . .
Ama ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum. Bilmiyor musun ki, kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin.

syf 36

10884527_10204740072094629_1240840557_n

Efendim tanıtım bülteni der ki;

“Bir adam kralın kapısını çalmış ve ona demiş ki, Bana bir tekne ver.”

Bilinmeyen adaların kalmadığına inanılan bir dönemde bilinmeyen ada arama cesaretine sahip bir adamla böyle bir cesareti görüp hayatını değiştirebileceğine inanan bir kadının büyük usta Saramago’nun eşsiz anlatısında edebiyat tarihine geçen yolculukları böyle başlar. Emrah İmre’nin Portekizceden çevirisi ve Birol Bayram’ın desenleriyle okurun minör başyapıtlarından olacaktır Bilinmeyen Adanın Öyküsü.

“Saramago görünüşte sade bir öyküyü basit bir dille ve masum karakterlerle aktarıyor; okurlar, hayalperestler ve âşıklar psikolojik, romantik ve toplumsal altmetinleri fark edecektir.”
-Publishers Weekly-

3 thoughts on “Bilinmeyen Adanın Öyküsü

  1. ne güzel tesadüf bende yeni yıla saramago ile başlayanlardanım ama saramago hayranlığımdan ötürü ve bu kitabını okumamıştım dedim hadi bu olsun ve çok beğendim ince ama çok düşündürücü bir kitap bence

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s