Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu


Zweig’in okuduğum bir başka kitabı uzun öykü türündeki Satranç’ı idi. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı kitabı ise bana hediyedir =] Kitaba bayıldım,gerçekten de muhteşem bir kitaptı. Gerçek aşk , akıl sınırlarını zorlayan, insanı bu süreç içerisinde bilinmeyen ücralara taşıyan uzun mektubu, kitabın sonlarına doğru da insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

Almanca aslından çeviren Ahmet Cemal ve İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 2. baskısı olan kitabın tanıtım bültenine dair;

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920’li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun “gönderen”inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: “Sana, beni asla tanımamış olan sana”. Kadın büyük tutkusunu hep bir “bilinmeyen” olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde “taraflar” değil, sadece tek bir “taraf” vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda “mutlak aşk” kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!

2014-03-01 19.10.16

* Beni teselli edecekler ve birtakim sözcükler söyleyecekler, sözcükler, sözcükler; fakat ne yardimi dokunabilir ki sözcüklerin bana? Biliyorum, ondan sonra yine yalniz olacagim. Ve insanlarin arasinda yalniz olmaktan daha korkunç bir sey yoktur.

* . . .
Bekledim, bekledim, seni kaderimi beklercesine bekledim. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s