İğneler


Yaşamın arasına kitap sıkıştırıyorum. Bolca öykü ile günlere diriliyorum. “İğneler” adlı öykü kitabı eşlik etti bu ara bana . Yitik Ülke yayınlarından çıkan öykü kitabının yazarı Selgin hanım,2005 yılında nöroloji uzmanı olmuş. 2011 yılında ise Lezzetli Öyküler adlı ilk kitabı yayınlanmıştır.

“İğneler” de beğenerek okuduğum birçok öyküler oldu. Kitaptan bir kısım öykülere değinirsem eğer;” Ziyaret” adlı öyküsünde seslice bir güldüm. Yorgan iğnesi, beni ilkokul yıllarıma ve ananemgillerin köydeki bahçeye götürdü, bıraktı öylece. Öyküler, çok güzel iz bırakıyor dedim kendime.  Anımsamak. . .

“O Şarkı” adlı öyküsünde bu kez bildiğimiz iğne , karşımıza gramofon iğnesi olarak çıkıyordu. Macide teyzenin kendisi bir öyküydü, benim için. O şarkı, halen bir yerlerde çalıyordur. Kimimizin evinde, kimilerin bahçesinden yükseliyordur belki de . İğne kutularının Macide teyzeler için bitmemesi temennilerimle . . .

Kitabın arka kapağındaki yazı, gerçekten de içindeki öykülerin hakkını veriyor.

2014-02-19 11.55.14

Selgin hanımdan imzalı gelen öykü kitabı için kendisine müteşekkirim =]

Mutlu kılındım.

Kitabın yarısını arşınladım. İlerideki sayfalarda iğnelerin ucu aklıma mı yoksa yüreğime mi dokunacak. Bekliyorum.

2014-02-16 11.14.16

Tanıtım Bülteninden ;

“İğne” deyip geçtiğimiz basit nesne bazen hayatımızı kurtarır, bazen kumaş parçalarını üstümüzde elbise olarak taşıyalım diye birleştirir, bazen yönümüzü gösterir, bazense bir pikabın üstünde sonsuzca dönerek etrafa yayılan nağmelerle kulağımızın pasını siler. Bir arının elimize batırdığı iğnesi çocukluğun uzak anılarından biri olarak kalırken iğneli bir sözün bıraktığı yara uzun yıllar sonra bile acıtmaya devam eder. 

Selgin GB, “İğneler” adlı bu yeni kitabında öykü okurunu çetin bir yolculuğa davet ediyor. Bu öyküler içinizden çıkmayabilir.

2014-02-16 11.16.34

Öykü müptelası olanlar için tavsiyemdir. Öykü ile kalın.

2 thoughts on “İğneler

  1. İğneleri elime aldım, Antalya otogardan otobüse bindim, kitap bitti Ankara’dayım, kitap bitti diye, geldik diye canım sıkıldı, kulağımda mp3 den “o şarkı” çalıyordu.. Selgin G.B.’ e teşekkürler,,,
    Funda

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s