Evlerin Yüreği


En son okuduğum hikaye kitaplarının arasındadır Evlerin Yüreği.

Tanıtım bülteni yazısından; Modern öykücülüğümüzü özümsemiş, kendi dilini araştıran, incelikli anlatımı ve özgün dünyası olan bir yeni yazar: Şenay Eroğlu Aksoy.
Yalnızlığın, sevgi ve güven arayışının, derindeki saçmalık duygusunun çarpıcı biçimde öyküleştiği bir ilk kitap.

970128_10200699569324585_691101777_n

Alıntılarım ;

(“Çığlık” adlı öyküden)

*Burada, neredeyse her zaman yapış yapış bir nem içinde dolaştığımız koridorda yalnızca biz yaşıyoruz; gırtlağı delik kadınlar. Buraya nasıl getirildiğimi bilmiyorum ama hatırladığım kadarıyla kapıdan sürüklenerek sokulurken ürpertici bir çığlıkla damgalamıştım dünyayı, hatta düşmanımın sinirleri bozulmuş, “Bağırma lan!” diye tekmelemişti, zaten esir aldığı bedenimi. Artık sesim yok. Nefesim, kestirme bir yol bulup ardında bıraktıklarını unutan arsız bir çocuk gibi, akciğerlerimden gırtlağıma süzülüyor, sonra gırtlağıma açılan delikten çıkıp gidiyor, ses yok, çığlık yok. Örneğin plastik bir poşete hızla nefes veremiyorum artık, çocukken hıçkırık tuttuğunda yapardık ya! Aslında bunu denemedim değil, poşeti gırtlağıma dayayıp göğsümü şişirdim… Olmadı… Vazgeçtim ben de, yapacak bir şey yok..

*Bana bunu neden yaptılar, bilmiyorum? Hatırladığım, insan azmanı iki adamın kollarında, ayaklarım yerde sürüklenerek elektronik kapılardan geçirilişimdi. Masmavi bir kurdeleyle boyunlarına astıkları kartları okutarak açmışlardı kapıları. İşte tam o sırada, bu çıldırtıcı güvenlik ve elektronik çağında, ilkel atalarımın yaptığı gibi çığlığımla damgalamıştım dünyayı, hatırladınız mı? 
Çığlık; korku, karşı koyma, yardım isteme, acı, var olduğunu hatırlatmaydı. 

*Avcumun ortasında;ömrümü baştan sona kuşanmış incecik yol. Çatallara ayrılıyor bazı yerlerde, usulca uzuyor sıcak derimin üstünde. Düşünüyorum da insan isterse, usul uzayan yolları tam ortadan kesip, bitirebilir mi ömürleri?

syf 37

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s